Menu
A+ A A-

54. Sabałowe Bajania z udziałem przedstawicieli naszej gminy

Od 13 do 16 sierpnia 2020 roku w Bukowinie Tatrzańskiej odbyły się 54. Sabałowe Bajania. Nasza orawska obecność tam odcisnęła się mocno w nagrodach festiwalu, ale również w samej inauguracji gdzie udział wzięła reprezentacja Orawy w postaci Muzyki Orawskiej. 

Mimo pandemii udało się przeprowadzić Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Wzięło w nim udział ponad 150 uczestników z 10 województw.

Wśród nagrodzonych z naszej gminy znaleźli się:
KONKURS GAWĘDZIARZY
Kategoria dorosłych
I miejsce Patryk Rudnicki z Lipnicy Wielkiej, wraz z dodatkową nagrodą specjalną imienia Franciszka Hodorowicza-Sewcowego, w postaci dyplomu za interpretację oraz wyjątkowe walory poznawcze i edukacyjne zaprezentowanej gawędy
III miejsce Dominika Żywczak z Lipnicy Wielkiej
Kategoria młodzieżowa
II miejsce Gabriela Pakos z Kiczor

KONKURS INSTRUMENTALISTÓW
Kategoria dorosłych
I miejsce Eugeniusz Karkoszka z Lipnicy Wielkiej (skrzypce), wraz z dodatkową nagrodą specjalną imienia Aleksandry Szurmiak-Boguckiej dla szczególnie zasłużonego instrumentalisty w kategorii dorosłych kultywującego tradycyjną muzykę swojego regionu

KONKURS ŚPIEWU GRUPOWEGO
Kategoria dorosłych
III miejsce żeńska grupa śpiewacza „Orawianie” imienia Heródka z Lipnicy Wielkiej
Kategoria dziecięca
I miejsce mieszana grupa śpiewacza „Orawianie” imienia Heródka z Lipnicy Wielkiej

PEŁNE WYNIKI TUTAJ
Jak wspomniano wyżej wśród laureatów pierwszych miejsc jury wyłoniło wykonawców, którzy otrzymali nagrody specjalne. Patryk Rudnicki z Lipnicy Wielkiej otrzymał nagrodę specjalną imienia Franciszka Hodorowicza-Sewcowego. Z inicjatywy dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Bartłomieja Koszarka ustanowiono i po raz pierwszy przyznano nagrodę imienia Aleksandry Szurmiak-Boguckiej, zmarłej 17 lipca 2020 roku wybitnej etnomuzykolog i zasłużonej badaczki muzyki Karpat, wieloletniej Jurorki Sabałowych Bajań i innych bukowiańskich konkursów, dla „Szczególnie zasłużonego instrumentalisty w kategorii dorosłych, kultywującego tradycyjną muzykę swojego regionu”. Jako pierwszy otrzymał ją Eugeniusz Karkoszka z Lipnicy Wielkiej.
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem