Menu
A+ A A-

II Wieczornica patriotyczna w Szkole Podstawowej nr 3 w Lipnicy Wielkiej

9 listopada 2019 roku dyrektor, nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Św. Stanisława Kostki w Lipnicy Wielkiej zorganizowali „II Wieczornicę patriotyczną”, aby podobnie jak w poprzednim roku uczcić Narodowe Święto Niepodległości wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych. W uroczystości wzięli udział liczni zaproszeni goście.
Swoją obecnością zaszczycili szkołę: Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt, Przewodniczący Rady Gminy Lipnica Wielka Andrzej Karkoszka wraz z małżonką, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych pani Marzena Michalak, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział Jabłonka pani Maria Hrustek, radni z sołectwa Skoczyki: pani Małgorzata Karaś, pani Bronisława Kidoń i pan Eugeniusz Węgrzyn oraz długoletnia była Sekretarz Gminy Lipnica Wielka Danuta Paplarczyk. Organizatorzy mieli przyjemność gościć również księży naszej parafii: ks. proboszcza Jerzego Bargiela, ks. Damiana Obrała i ks. Michała Kwietnia oraz siostry albertynki na czele z przełożoną siostrą Maksymilianą Tyrałą. Przybyli również przyjaciele i sympatycy szkoły.
Uroczystość rozpoczął dyrektor pan Krzysztof Wziątek, witając przybyłych gości, a następnie oddał głos uczniom szkoły, którzy przedstawili wzruszającą i przejmującą akademię poświęconą drodze Polski do niepodległości w 1918 roku oraz historii Powstania Warszawskiego z uwagi na 75 rocznicę jego wybuchu. W ten sposób organizatorzy pragnęli przybliżyć tę tragiczną kartę z dziejów narodu, która jest mało znana społeczeństwu. Pamięć o heroizmie i niezwykłym poświęceniu Powstańców powinna nieustannie przebijać się przez pancerz zobojętnienia i zakłamywania Prawdy o polskiej historii. Taką formę uczczenia Święta Niepodległości można uznać za jeden z wielu sposobów realizowania wychowania patriotycznego młodego pokolenia w naszej szkole, które stanowi priorytet dla dyrektora i nauczycieli, a wpisuje się w tegoroczny apel Małopolskiego Kuratora Oświaty na temat istoty dbania o tożsamość narodową.
Po akademii zaproszeni goście zabrali głos, podkreślając wagę uroczystości i wyrażając słowa uznania dla młodych aktorów oraz odpowiedzialnych nauczycieli za przygotowanie programu artystycznego. Zwrócili oni również uwagę na wartości BÓG, HONOR, OJCZYZNA, które były eksponowane podczas występu, a które są nieustannie atakowane w dzisiejszym świecie i tak bardzo potrzebują naszego odważnego zaangażowania w ich obronie.
Podczas wieczornicy nie zabrakło poczęstunku oraz ciepłej grochówki przy pięknie nakrytym i udekorowanym stole, który przygotowali rodzicie pod kierunkiem przewodniczącej rady rodziców Małgorzaty Karaś. W kolejnym punkcie programu rozpoczęło się wspólne śpiewanie najpiękniejszych pieśni z okresu I i II wojny światowej, które zostało zainaugurowane przez chór szkolny. Uczniowie zaprezentowali utwory legionowe oraz powstańcze. Kamila Karkoszka ujęła wszystkich swoim oryginalnym i profesjonalnym wykonaniem piosenki pt. „Miasteczko Bełz”. Uroczystość uświetniły występem młode artystki zespołu Zokrzesz Lipnicy Małej. Przy akompaniamencie skrzypiec i kontrabasu przewodziły dalszemu śpiewaniu.
Wieczornica patriotyczna upłynęła w serdecznej i podniosłej atmosferze. Organizatorzy zebrali wiele ciepłych słów uznania i podziękowania za wspólne spotkanie, które dało okazję do wyrażenia patriotyzmu i przywiązania do tradycji narodowych. Nasze wspólne śpiewanie w Szkole Podstawowej nr 3 to hołd złożony tym, którzy dali nam piękny przykład umiłowania Ojczyzny ponad własne życie – podczas walki o odzyskanie niepodległości przed 1918 rokiem oraz w czasie Powstania Warszawskiego, które stało się próbą obrony wolności przed komunistycznym zniewoleniem, ale także symbolem zmagania Polaków w imię najwyższych wartości. Ta uroczystość była również wyrazem naszej wdzięczności za dar niepodległości i pamięci o tym, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, i to od nas zależy jej trwanie.
Bogusława Wziątek
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem