Menu
OGŁOSZENIE
A+ A A-
Administrator

Administrator

URL strony:

Udział w akcji edukacyjnej "Łączy nas krew, która ratuje życie"

W roku szkolnym 2020-21 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików przystąpiła do akcji edukacyjnej „Twoja krew, moje życie”, organizowanej w ramach programu polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczpospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015 – 2020”.
Celem tej akcji jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zapotrzebowania na krew oraz kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych wśród uczniów i rodziców naszej szkoły. W ramach ww. programu szkoła otrzymała materiały promocyjne,
tj.: scenariusze lekcji, quizy dla uczniów, film edukacyjny, ulotki edukacyjne, gadżety, które znacznie ułatwiły przekazanie odpowiedniej wiedzy uczniom. Podczas przeprowadzania akcji wychowawcy klas, a także opiekunowie wolontariatu starali się przełamywać mity związane z oddawaniem krwi.
Zajęcia edukacyjne prowadzone były już od najmłodszych klas – oddziałów zerowych aż po klasę VIII. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali informacji dotyczących tak ważnego, zwłaszcza w dzisiejszym czasie tematu, jakim jest honorowe oddawanie krwi. Wszyscy zadawali mnóstwo pytań, podejmowali ciekawe dyskusje.
Uczniowie dowiedzieli się, że krwi nie można wyprodukować w żadnym laboratorium ani niczym jej zastąpić. Jedyną „fabryką” jest ludzki organizm. Dlatego tak ważne jest, aby się nią dzielić. Krew i jej składniki potrzebne są każdego dnia. Podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych. Każda krew, niezależnie od grupy jest bardzo potrzebna, dlatego tak ważne jest, aby osoby dorosłe podzieliły się nią z potrzebującymi. Krwiodawstwo w Polsce jest honorowe, co oznacza, że Dawcy nie otrzymują wynagrodzenia za oddaną krew i jej składniki. Honorowi Krwiodawcy oddają krew bezinteresownie. W dowód uznania i szacunku, zarówno w przychodniach jak i aptekach, obsługiwani są poza kolejnością.
Jako szkoła jesteśmy dumni z tego, że wśród nauczycieli mamy posiadacza legitymacji Honorowego dawcy Krwi i liczymy, że takich osób będzie coraz więcej.
Podsumowaniem zajęć było wykonanie przez uczniów modelu krwi. Dzięki temu mogli oni poznać skład krwi i dowiedzieć się jak bardzo ważny jest każdy jej element.
Zadaniem dodatkowym dla wszystkich uczniów było przekazanie zdobytej wiedzy swoim rodzicom i opiekunom oraz zachęcenie ich do odwiedzenia Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub do uczestniczenia w akcjach organizowanych na terenie naszej gminy. Przekazanie tych informacji miały ułatwić gadżety i ulotki, które wszyscy uczniowie otrzymali po uczestnictwie w zajęciach.
Wszyscy jesteśmy teraz przed wielkim testem społecznej odpowiedzialności. Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, policja, wojsko i wiele innych zawodów każdego dnia zdaja najtrudniejszy egzamin w życiu. Jednakże pomoc Honorowych Dawców Krwi jest niezastąpiona. Zgłaszajcie się do Centów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, bo krew jest teraz bardzo potrzebna” (Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa).
mgr Anna Karlak,
mgr Beata Pakos

Ślubujemy Tobie szkoło!

W dniu 27 października 2020 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 odbyło się ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów. W tym uroczystym spotkaniu uczestniczyli: dyrektor szkoły - Pan Łukasz Klozyk, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie z klas młodszych. Gościem specjalnym była Dobra Wróżka, która przybyła z dalekiej krainy. I pewnie wszystko przebiegłoby bez zakłóceń, gdyby...  na scenie nie pojawił się nieproszony gość. Zła Wróżka, zanim ktokolwiek zdążył zareagować, zaczarowała naszych pierwszoklasistów. Na szczęście okazało się, że istnieje sposób na to, aby złe czary straciły swoją moc. By tak się stało, nasi mali bohaterowie musieli wybrać się w podróż do pięciu Krain: Krainy Muzyki, Miłości, Mądrości, Pracy i Tańca oraz zdobyć pięć atrybutów. W czasie tej podróży towarzyszyły dzieciom znane im postacie ze świata baśni i bajek, w które wcielili się uczniowie z klasy IV.  Dzieci dzielnie poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami i w ten sposób Dobra Wróżka mogła z Nich zdjąć złe zaklęcie.
W tym momencie można było rozpocząć ceremonię ślubowania. Uczniowie z przejęciem powtarzali, wypowiadane przez Pana Dyrektora, słowa  przysięgi. Następnie każdy z pierwszaków przekroczył symboliczną bramę „Krainy Wiedzy" i został pasowany na ucznia, a następnie otrzymał upragnioną legitymację szkolną. Wychowawczyni klasy pani Anna Mikłusiak, wręczyła swoim uczniom pamiątkowe dyplomy oraz ilustrowane słowniki ortograficzne zakupione przez rodziców. Na zakończenie Pan dyrektor pogratulował pięknego występu i życzył uczniom sukcesów w nauce. 

Przerwa na czytanie

29 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. "Przerwa na czytanie"
Wydarzenie #przerwanaczytanie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cala Polska Czyta Dzieciom". W tym roku akcja jest realizowana w październiku.
Udział w biciu rekordu wzięła cała społeczność szkoły, łącznie z oddziałem przedszkolnym. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem podeszli do akcji. Korytarze szkolne zamieniły się w czytelnie.
Pozytywny oddźwięk wydarzenia wśród uczniów z pewnością sprawi, że akcję powtórzymy.

Kontynuacja akcji uczczenia pamięci osób związanych z działalnością niepodległościową

Gmina Lipnica Wielka w związku z obchodami 100. rocznicy włączenia części Orawy do niepodległej Polski i zbliżającym się Świętem Zmarłych kontynuuje akcję uczczenia pamięci osób związanych z działalnością niepodległościową. Delegacja na czele z Wójtem Mateuszem Lichosytem oddała hołd wybitnym Polakom, zaangażowanym w akcję budzicielską na Orawie, w walkę o powrót kresów południowych do Rzeczpospolitej. Na ich grobach umieszczono flagę Polski oraz proporzec z logiem „Orawa z Niepodległą”.
Na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie oddano cześć ks. Infułatowi Ferdynandowi Machayowi, księdzu Karolowi Machayowi, Józefinie Mikowej, Eugeniuszowi Machayowi oraz profesorowi Eugeniuszowi Romerowi. Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie profesorowi Waleremu Goetelowi, profesorowi Władysławowi Semkowiczowi oraz profesorowi Kazimierzowi Rouppertowi. Na Pęksowym Brzysku w Zakopanem Kazimierzowi Przerwie Tetmajerowi, Władysławowi Orkanowi i Juliuszowi Zborowskiemu.
(rob)
fot: KB

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem