Menu
A+ A A-
Administrator

Administrator

URL strony:

Spektakl "Nasz Heródek lipnicki" oraz konferencja "Zapełniona Pustka" w Krakowie 28 października

KONFERENCJA
Stowarzyszenie Rozwoju Orawy/Jabłonka Stowarzyszenie STOG/Kraków Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli/Kraków Polskie Towarzystwo Ludoznawcze/Oddział Kraków Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka im. dr Andrzeja Kowala/Kraków Galerie d’Art Naif Leszek Macak/Kraków zapraszają na konferencję interdyscyplinarną ZAPEŁNIONA PUSTKA – spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka Heródka.
O KONFERENCJI
W 2019 roku przypadnie pięćdziesiąta rocznica śmierci Karola Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej na Orawie (1892-1969). Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki wraz z grupą organizacji partnerskich rozpoczęło przygotowania do obchodów tego jubileuszu. W roku poprzedzającym jubileusz organizuje ciąg wydarzeń skupionych wokół Heródka, w tym proponowaną konferencję. Działania przypominające i upowszechniające artystę mają miejsce w społeczności lokalnej na Orawie i w Małopolsce. 
Kulminacją obchodów w 2019 roku będą wydarzenia o skali ogólnopolskiej: wystawa zorganizowana przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie  i  wydawnictwo – pierwsza monografia rzeźbiarza.
ZAPEŁNIONA PUSTKA to spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka. Wielu znawców sztuki ludowej, naiwnej i outsider art może zdziwi fakt, że twórca takiego kalibru jak Heródek nie doczekał jeszcze tego typu opracowania na swój temat. Wreszcie pojawiła się szansa na etnograficzny i kulturowy must have… Pierwsza i nowa opowieść o rzeźbiarzu gnotków z Lipnicy Wielkiej na Orawie powstanie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” na lata 2018/19. Tytuł konferencji nawiązuje do luki, która czekała na wypełnienie przez 50 lat. Prelekcje wygłoszą zaproszeni do współpracy autorzy. Uczestnicy 
konferencji będą mieli wyjątkową możliwość skonfrontowania zebranego materiału teoretycznego o artyście z formami przekazu jakimi są fotografia, rzeźba, film i spektakl.
ZAPEŁNIONA PUSTKA jest adresowana do osób szeroko zainteresowanych kulturą i sztuką, zjawiskami ze styku sztuki, etnografii, antropologii kulturowej, psychologii; do wielbicieli sztuki ludowej, naiv, outsider art. Także do tych, którzy dopiero chcieliby poznać artystę i przybliżyć się do jego sztuki. Konferencja może być też formą poszerzenia 
edukacyjnej podstawy programowej dla młodzieży licealnej klas humanistycznych i profilowanych liceów artystycznych plastycznych, teatralno-filmowych; studentów kierunków humanistycznych, m. in. teatrologii, historii sztuki, etnologii, arteterapii, itp.
UDZIAŁ W KONFERENCJI I W WYDARZENIACH TOWARZYSZĄCYCH JEST BEZPŁATNY.
Konferencja zorganizowana w ramach projektu „Heródek – rzeźbiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej” Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

SPEKTAKL - ZOBACZ PLAKAT
Już drugi raz na scenie SCKM zagości spektakl „Nasz Heródek lipnicki – posiad teatralny”. Tym razem spektakl jest prezentowany w ramach konferencji „ZAPEŁNIONA PUSTKA – spotkanie wokół powstającej monografii  Karola Wójciaka Heródka”, w związku z projektem „Heródek – rzeźbiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej” realizowanym przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”.
Wydarzenie poprzedza przyszłoroczne obchody 50. rocznicy śmierci artysty. Więcej o przygotowaniach jubileuszu: 
http://stowarzyszeniestog.pl/index.php/2018/09/08/636/, Karol Wójciak Heródek (1892-1969),www.herodek.pl.
„Nasz Heródek lipnicki” to rzecz o rzeźbiarzu, muzykancie, społeczniku, tym razem oczami jego swojaków. Spektakl o Heródku powstał z udziałem mieszkańców Lipnicy Wielkiej, Lipnicy Malej, Kiczor, Chyżnego, czyli rodzinnych, orawskich stron Heródka. Kierowca szkolnego autobusu, krawcowa, pracownik korporacji, instruktorka zespołu regionalnego, listonosz, dyrektorka placówki kultury, nauczycielka, strażak, uczniowie – przeżyli coś, co wymyka się z ram ich codzienności wiedzionej w rodzinach, szkołach, firmach i na zajęciach pozalekcyjnych. Udział w projekcie był aktywną formą zdobywania wiedzy o zapomnianym, lokalnym artyście. To pierwsza w historii tej społeczności tego typu inicjatywa dotycząca Heródka.
„Nasz Heródek lipnicki” jest propozycją dla tych, którzy szukają w teatrze czegoś innego. Niekomercyjnego. Autentycznego. Pewnej niedoskonałości, ale przy tym przeżycia. Grany przez aktorów-amatorów spektakl jest surowy i odarty – tak jak sztuka Heródka. Tekst powstał z historii o Heródku zebranych przez uczestników spektaklu wśród najstarszych mieszkańców Lipnicy Wielkiej i Małej.
Spektakl powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Orawy w Jabłonce, w ramach projektu „Orawa, Orawa na Orawie” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu KULTURA-INTERWENCJE 2017.
Występują:
Aleksandra Wontorczyk – Słowniczek t. I, Szesnastka
Bronisław Kowalczyk – Gazda, św. Józof
Dominik Bodzioch – Młody
Dorota Wierzbiak-Kidoń – Lipnicanka, Nauczycielka
Emilia Kowalczyk – Dziecko
Eugeniusz Lichosyt – Listownik lipnicki, Ujek
Ewa Magiera – Lipnicanka
Franciszek Kramarz – Lipnicanin
Iwona Stopiak-Wierzbiak – Lipnicanka
Jan Smoliński – Anioł Od Sikiyry
Jan Świdroń – W Ciemnych Okularach, Nie Z Tej Bajki
Jakub Jabłoński – Dziecko
Julia Wontorczyk – Słowniczek t. II, Szesnastka
Katarzyna Magiera – Szesnastka
Karolina Kowalczyk – Lipnicanka
Kinga Magiera – Dziecko
Krystyna Wontorczyk – Nauczycielka Trzynaście Lat Bez Prądu
Ludwik Młynarczyk – Muzykant
Natalia Stopiak – Polka Z Gitarą, Lipnicanka, Szesnastka
oprac. reż.: Maja Kubacka/Kraków
scenografia, kostiumy: Magdalena Smreczak, Marian Smreczak/Lipnica Mała
Koordynacja projektu: Renata Martyniak Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

Maja Kubacka – aktorka, (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012) w dziedzinie „Teatr” za projekt „Nieudany krewniak”. Od lat przy wsparciu Muzeum Etnograficznego w Krakowie, innych muzeów w Małopolsce, instytucji i placówek administracji publicznej, bada postać i twórczość prymitywisty rzeźbiarza Karola Wójciaka „Heródka” z Lipnicy Wielkiej na Orawie. Należy do Stowarzyszenia STOG (projekty HERODEK.PL, „Z Orawy w świat...”) i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Prowadzi działania na rzecz nobilitacji artysty.
Stowarzyszenie Rozwoju Orawy to organizacja non-profit działająca od 2005 r. głównie na Orawie, tj. gmina Jabłonka i Lipnica Wielka, od kilku lat także w gminie Czarny Dunajec, Szaflary, Spytkowice, Raba Wyżna – Program Działaj Lokalnie, PAFW. Jednak projekty realizuje, także na obszarze Spisza i Podhala. Stowarzyszenie nieustannie rozwija i inicjuje działania związane z dziedzictwem kulturowym, aktywnym trybem życia, ekologią, turystyką, dziećmi, młodzieżą i seniorami. Realizuje programy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Narodowego Centrum Kultury, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, UM Województwa Małopolskiego.

Odznaczenia dla Lipniczan podczas Kongresu Kultury

W Nowym Sączu od wczoraj (tj. 16.10) do piątku 19.10 trwa IV Kongres Kultury Regionów organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół. Przypomnijmy, że tematem IV Kongresu Kultury Regionów jest szczególny rodzaj relacji, której coraz bardziej brakuje we współczesnym świecie, choć pozornie mamy jej w nadmiarze: UWODZENIE - chcemy zaproponować pogłębioną refleksję nad filozoficznym, a przede wszystkim kulturowym znaczeniem tego pojęcia. Ten niezwykły zjazd miłośników kultury regionalnej potrwa do czwartku 19 października. Poszczególne wydarzenia odbywać się będą w Nowym Sączu (MCK SOKÓŁ), w Rytrze (Perła Południa) i w kilku miejscowościach Sądecczyzny (warsztaty).  

Prosimy śledzić program Kongresu na stronie www.kultura-regionow.pl, ponieważ to nie koniec orawskich akcentów podczas tej imprezy. 
Podczas wczorajszej (16.10) uroczystości w sali im. Lucjana Lipińskiego uhonorowani zostali ludzie zasłużeni dla kultury narodowej i regionalnej („Dziedzictwo: Siewcy, Orędownicy, Kreatorzy”), w tym dwie osoby pochodzące z Lipnicy Wielkiej: Eugeniusz Karkoszka i Robert Kowalczyk. TUTAJ o nagrodzonych.

NAGRODA IM. PROF. ROMANA REINFUSSA: Maria Magdalena Kroh, Barbara Paluchowa, Andrzej Słonina, wyróżnienia: Mariusz Zieliński, Teodor Gocz – pośmiertnie (kandydat zmarł w czerwcu 2018).
KRZYŻ MAŁOPOLSKI: Urszula Gieroń, Piotr Majerczyk, Jakub Dominik Rusiecki.
POLONIA MINOR: Marian Wójtowicz.
HONOROWA ODZNAKA ZASŁUŻONY dla KULTURY POLSKIEJ: Roman Guzik, Eugeniusz Karkoszka, Lucyna Kmak, Robert Kowalczyk,Teresa Lisak, Joanna Liszka, Roman Liszka, Antoni Plechta, Stanisław Wolański.

info i foto ze strony Małopolskiego Centrum Kultury Sokół
 • 44126951_1384734528328717_1021024008134459392_o
 • 44166599_1384734374995399_8948935287476584448_o
 • 44236242_1384734934995343_2531414421016674304_o
 • 44250767_1384735758328594_1735547188542439424_o

Otwarcie nowej sali prób dla Zespołu Regionalnego "Orawianie" im. Heródka

W budynku OSP Lipnica Wielka - Przywarówka, w dniu 12 października 2018 roku uroczyście otwarto nową siedzibę zespołu regionalnego Orawianie im. Heródka.

Prace ruszyły wiosną tego roku. Siedziba powstała dzięki pomocy władz gminy Lipnica Wielka z wójtem Bogusławem Jazowskim na czele. Pomysłodawcą całego projektu natomiast był kierownik zespołu Eugeniusz Karkoszka.

Młodzi Orawianie mają teraz do dyspozycji profesjonalną salę do prób z lustrami. Poza tym oddano do użytku trzy pomieszczenia, które służyć będą do przechowywania strojów i rekwizytów, nauki grania na instrumentach, organizowania spotkań z interesującymi gośćmi, a także do przeprowadzania wielu ciekawych projektów, w których dzieci będą się uczyć m.in. malowania na szkle czy robienia kwiatów z bibuły. 

Na uroczystość przybyły władze gminy z wójtem Bogusławem Jazowskim, ks. proboszcz Jerzy Bargiel, który dokonał poświęcenia nowego miejsca, była i obecna dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 4 im. dra Emila Kowalczyka w Lipnicy Wielkiej, radni, sołtysi, rodzice dzieci z zespołu i sponsorzy. 

Po poświęceniu sali i przecięciu symbolicznej wstęgi, wspaniale zaprezentował się cały zespół Orawian. Następnie przybyli goście zabrali głos, a Eugeniusz Karkoszka, jako kierownik zespołu, podziękował osobom zaangażowanym w realizacji przedsięwzięcia, wręczając pamiątkowe statuetki. Całą uroczystość zakończyły posiady w izbie kominkowej przy śpiewie, muzyce i snuciu planów na przyszłość. 

źródło: zespół Orawianie, na podstawie opr. i zdj. Andrzej Habina
 • 43788515_1176453995845261_3594726526823694336_o
 • 43828354_1176453509178643_783783853088047104_o
 • 43878092_1176450949178899_7050753398424993792_o
 • 43952391_1176450872512240_1131007851318214656_o
 • 43952550_1176452279178766_2032881512382201856_o
 • 44023037_1176454789178515_7734954702428700672_o
 • 44024877_1176451879178806_1879789812592934912_o
 • 44028210_1176452429178751_471349867344560128_o
 • 44037849_1176452642512063_5708120113157242880_o
 • 44038391_1176451952512132_1503519354266845184_o
 • 44043171_1176455042511823_7000053276590735360_o
 • 44043484_1176454952511832_923460896838123520_o
 • 44047513_1176453889178605_5689626550916349952_o
 • 44057209_1176451762512151_7676813154617131008_o
 • 44057285_1176453385845322_6315222991806398464_o
 • 44068019_1176454255845235_5180781958380126208_o
 • 44073626_1176451302512197_6604164949549776896_o
 • 44079827_1176454352511892_256223068681142272_o
 • 44086237_1176455189178475_5914306482127503360_o
 • 44101546_1176451455845515_1413665056431800320_o

 • 44113588_1176454452511882_3002561205127610368_o
 • 44115808_1176450909178903_9149937519251423232_o
 • 44121595_1176453249178669_8654412028321988608_o
 • 44122134_1176451402512187_7005312923606188032_o
 • 44138619_1176453805845280_1139016470676635648_o

Gminny Konkurs na "Najpiękniejszego Aniołka"

REGULAMIN GMINNEGO KONKURSU NA „NAJPIĘKNIEJSZEGO ANIOŁKA”

Termin: do 30.10.2018 r.

Cele:
- rozwijanie zdolności artystycznych,
- kształtowanie wrażliwości estetycznej;
- rozwijanie wyobraźni;
- umacnianie wiary we własne siły i możliwości osiągania sukcesów;
- poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych;
- kształtowanie inwencji i wyobraźni twórczej.

Regulamin:
- konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 0 – VIII Szkół Podstawowych w Lipnicy Wielkiej;
- udział w konkursie jest dobrowolny;
- wielkość: do 40 centymetrów;
- forma: przestrzenna – rzeźba;
- materiał: dowolny, np. masa solna;
- prace należy wykonać indywidualnie.
- aniołki oddajemy opiekunom Międzyszkolnego Klubu Wolontariusza lub bezpośrednio do Gminnej Biblioteki Publicznej/ Gminnego Centrum Kultury;
- prace należy opatrzyć metryczką zawierającą imię, nazwisko, klasę oraz nazwę szkoły autora.

Kryteria oceny:
Prace oceniane będą według następujących kryteriów:
1. Ogólne wrażenie artystyczne.
2. Zgodność z tematem i wymaganiami konkursu.
3. Oryginalność pomysłu i kreatywność.
4. Dobór i wykorzystanie materiałów.
5. Wkład pracy.
6. Estetyka pracy oraz trwałość konstrukcji.
7. Walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka, dodatki).

Dodatkowe informacje:
1. Autorzy prac wyrażają zgodę na publikowanie i wykorzystanie materiałów fotograficznych dotyczących wykonanych prac.
2. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 31.10.2018 po uprzednim poinformowaniu wyłonionych.
3. Pierwsze trzy miejsca zostaną nagrodzone dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.
4. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do zatrzymania prac i wystawienia ich na kiermaszu charytatywnym w dniu 31.10.2018r. (Aniołki, które nie zostaną sprzedane zostaną przekazane dzieciom z Rodzinnych Domów Dziecka).

Organizatorzy konkursu:
- Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej
- Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej
- Opiekunowie Międzyszkolnego Klubu Wolontariusza „Anioły Miłosierdzia”: (ks. Damian Obrał, Alicja i Tomasz Kramarz).

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem